A/B Testi İle Performans Odaklı Dönüşümler

A/B Testi İle Performans Odaklı Dönüşümler

A/B testi(A/B Testing) Nedir?

Web sitenizdeki belirli öğeleri tek başına test edip kendi kitleniz için etkili olup olmadıklarını belirleyebileceğinizi biliyor muydunuz?

Harekete geçirici mesaj öğeleriniz sizin için olduğu kadar iyi performans göstermiyorsa ne yapmalısınız?

A/B Testi Yapma ve Dönüşümlerinizi Hızla İyileştirme

A/B testi bir web sayfasının, e-postanın veya diğer pazarlama varlıklarının iki sürümünü karşılaştırma ve performans farkını ölçme işlemidir.

Bunu, bir gruba bir sürüm, diğer sürümü başka bir gruba verir. Ardından her bir varyasyonun performansı incelenebilir (Bunu bir yarışma gibi düşünün; hangisinin en üste geldiğini görmek için varlığınızın iki versiyonunu birbiriyle karşılaştırabilirsiniz).

Hangi pazarlama varlığının daha iyi çalıştığını bilmek; web sayfaları, e-posta kopyaları veya başka bir konu hakkında gelecekteki kararların bildirilmesine yardımcı olabilir.

A/B Testi nasıl çalışır?

A/B Testinin Nasıl Çalıştığını Anlamak İçin Bir Örneğe Göz Atalım

Açılış sayfası için iki farklı tasarımınız olduğunu ve hangisinin daha iyi performans göstereceğini bilmek istediğinizi düşünün.

Tasarımlarınızı oluşturduktan sonra bir gruba bir giriş verirsiniz ve diğer sürümü ikinci gruba gönderirsiniz. Ardından, her açılış sayfasının trafik, tıklamalar veya dönüşümler gibi metriklerde nasıl performans gösterdiğini görürsünüz.

Biri diğerinden daha iyi performans gösterirse, harika! Bunun nedenini anlamaya başlayabilirsiniz ve gelecekte ki açılış sayfaları oluşturma şeklinizi belirleyebilirsiniz.

Neden A/B Testi yapmalısınız?

Bugün B2B şirketleri, aylık aldıkları tüm niteliksiz potansiyel müşterileri memnun değilse, diğer yandan e-Ticaret mağazaları yüksek sepet terk etme oranıyla mücadele ediyor. Bu arada, medya ve yayınevleri de düşük izleyici katılımı ile uğraşıyor. Bu temel dönüşüm metrikleri, ödeme sayfasındaki düşüşler gibi bazı yaygın sorunlardan etkilenir.

Ziyaretçinin Kötü Puanlarını Anlama

Web sitenizdeki ziyaretçiler akıllarında belirli bir hedefe ulaşmaya gelir. Ürününüz veya hizmetiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek, bir ürün satın almak, belirli bir konu hakkında daha fazla bilgi edinmek veya sadece göz atmak olabilir. Kullanıcının hedefi ne olursa olsun, hedefine ulaşırken bazı ortak sıkıntı yaratan noktalarla karşılaşabilirler: Şimdi satın al, demo iste vb. gibi CTA düğmesini bulmak kafa karıştırıcı olabilir. Hedeflerine ulaşamamak kötü kullanıcı deneyimine yol açar.

Mevcut Trafikten Daha İyi Yatırım Getirisi(ROI) Elde Edin

Çoğu pazarlamacının fark etmesinin ardından, kaliteli trafik elde etmenin maliyeti büyük olabilir. A/B testi, mevcut trafikten en iyi şekilde yararlanmanızı sağlar ve yeni trafik almak için harcama yapmanıza gerek kalmadan dönüşümü artırmanıza yardımcı olur.

Hemen Çıkma Oranını Azaltın

Web sitenizin performansını değerlendirmek için izlenecek en önemli metriklerden biri hemen çıkma oranıdır. Web sitenizin yüksek hemen çıkma oranının, çok fazla seçenek, beklenti uyuşmazlığı gibi birçok nedeni olabilir. Farklı web siteleri farklı hedeflere hizmet ettiğinden ve farklı kitlelere hitap ettiğinden, hemen çıkma oranını belirlemenin kesin bir yolu yoktur. Bunu yapmanın bir yolu A/B testidir. A/B testi ile, mümkün olan en iyi sürümü bulana kadar web sitenizin bir öğesinin birden fazla varyasyonunu test edebilirsiniz. Bu, kullanıcı deneyiminizi geliştirir, ziyaretçilerin sitenizde daha fazla zaman harcamasını ve hemen çıkma oranlarını azaltmasını sağlar.

Düşük Riskli Değişiklikler Yapın

Tüm sayfayı yeniden tasarlamak yerine A/B testi ile web sayfanızda küçük, artımlı değişiklikler yapın. Bu, mevcut dönüşüm oranınızı tehlikeye atma riskini azaltabilir. A/B testi, kaynaklarınızı minimum değişikliklerle maksimum çıktı için hedeflemenizi sağlar ve bu da ROI’nin artmasına neden olur. Bunun bir örneği, ürün açıklamalarındaki değişiklikler olabilir. Ürün açıklamalarınızı kaldırmayı veya güncellemeyi planlarken bir A/B testi gerçekleştirebilirsiniz. Ziyaretçilerinizin değişime nasıl tepki vereceğini bilmiyorsunuz ve A/B testi, tartı terazisinin hangi tarafa eğileceğini belirlemenin bir yoludur.

İstatistiksel Olarak Anlamlı İyileştirmeler Elde Edin

A/B testi tamamen veri odaklı olduğundan, sayfada harcanan zaman, demo isteklerinin sayısı, sepetten vazgeçme oranı, tıklama oranı vb. metriklerde istatistiksel olarak anlamlı iyileştirmelere dayanarak “kazanan” ve “kaybeden” i kolayca belirleyebilirsiniz.

Web Sitenizi Karlı Bir Şekilde Yeniden Tasarlayın

Yeniden tasarım, küçük bir CTA metninden veya renk ayarından belirli web sayfalarına, web sitesinin tamamen yenilenmesine kadar değişebilir. Bir sürümü veya diğerini uygulama kararı her zaman veriye dayalı A/B testine dayanmalıdır.Tasarım tamamlanırken testten çıkmayın. Yeni sürüm yayınlanırken, en ilgi çekici sürümün ziyaretçilere sunulduğundan emin olmak için web sayfanızın diğer öğelerini test edin.

Sending
User Review
3.8 (5 votes)

Yorum Yap