Google Nasıl Çalışır? SEO İçin Bilinmesi Gerekenler

Google Nasıl Çalışır? SEO İçin Bilinmesi Gerekenler

Bu yazıda Google başta olmak üzere arama motorlarının nasıl çalıştığına, SEO için bilinmesi gerekenlere bakacağız. Her ne kadar Google baz alındıysa da diğer arama motorları da benzer şekillerde çalışırlar. SEO çalışması yapmak, SEO uzmanı olarak bu işten para kazanmak veya kendi sitelerimizi aramalarda yukarılara taşımak için bilmemiz gereken birçok şey var. Öncelikle arama motorlarının nasıl çalıştığını bilmemiz gerekiyor.

Google webde birçok kaynaktan bilgiler alır. Bu kaynaklar arasında web sayfaları, Google Benim İşletmem, Yandex  haritalar, Bing haritalar vb haritalar, sosyal medya platormları, internet üzerinde erişime açık kaynaklar gösterilebilir.

Google önce bu kaynakları tarar. Bu tarama sonucu webde olan sayfalar tespit edilir. Google bu taramayı kendisi yapar fakat kullanıcılar da süreci hızlandırmak için site haritalarını Google Search Console üzerinden Google’a bildirebilirler.

Google sayfayı ziyaret eder ve sayfadaki metin içeriği, görsel düzenini, kullanıcı deneyimini, performansını analiz eder. Bu ilk analiz en önemli analizdir. İlk analizde site SEO açısından ne kadar iyi olursa sitenin üst sıralarda gösterilme şansı o kadar artar.

Siteniz Mobil Uyumlu mu?

Mobil uyumluluk SEO açısından oldukça önemlidir. Bugün kullanıcıların birçoğu web üzerindeki sitelere mobil araçlardan erişim sağlıyorlar. Sitenizin mobil uyumluluk testini yapmanız, varsa hataları düzeltmeniz çok önemlidir.

Yeni Eklenen Veya Güncellenen Sayfaları Google’a Bildirmek

Tek bir sayfayı Google’a bildirmek için Google Search Console üzerindeki Url Denetleme Aracını kullanabilirsiniz. Birçok sayfayı bildirmek için site haritası gönderme işlemini uygulayabilirsiniz. Sayfalarınız ne kadar kısa sürede dizine eklenirse o kadar avantajlı olursunuz. Yeni eklediğiniz bir içerik dizine eklenmeden başka bir site tarafından kopyalanıp yayınlanabilir. Eğer sizden kopyalayan site daha önce dizine eklenirse sizin sitenizdeki içerik kopya içerik olarak algılanacaktır. Özellikle haber sitelerinde hem kopya içerik durumuna düşmemek için, hem de sayfanın daha çok indekslenip sizin sitenizden paylaşıma açılması haber sitesi SEO çalışması açısından oldukça önemlidir.

Google’a tek bir sayfa göndererek taranmasını isteyecekseniz Google 1000’den az sayfası bulunan siteler için bu sayfanın ana sayfa olmasını önermektedir.

Burada önemli olan husus ana sayfanızdan tüm önemli sayfalara bağlantı bulunması, önemli tüm sayfalardan o sayfanın alt sayfalarına bağlantı bulunmasıdır. Ana sayfadan yola çıkan bir kullanıcı bağlantıları takip ederek sitenin tüm sayfalarına ulaşabilmeli. Hiyerarşi iyi bir şekilde planlanmalı. Bir kullanıcı sitenizde ne kadar kolay ve hızlı gezinirse Google’da aynı şekilde hızlı ve çabuk tarar. Bu da hanenize artı puan olarak yazılır.

Sayfanıza Google tarafından bilinen, Google Web Yöneticisi Yönergeleri’ne uygun bir sayfadan bağlantı verin. Bu şekilde sayfanız daha hızlı taranacaktır.

Yorum Yap